När vi jobbar med hundens beteendeproblem kollar vi på både orsakerna och symptomen för att hitta rätt lösningar. Det är viktigt att inte bara fokusera på problemet utan också på vad som ligger bakom det.
Under vårt första möte får ni berätta mer om er hund och beteendet ni vill jobba med. Vi kikar på helhetsbilden och jobbar alltid utifrån hundens bästa när vi lägger upp en åtgärdsplan. Beroende på vad problemet är får ni med er åtgärder och övningar att jobba vidare med tills nästa gång.
Efter mötet får du en sammanfattning av åtgärdsplanen skickad till dig via mejl.
Vid uppföljningarna fortsätter vi att jobba på lösningarna och ser hur vi kan ta nästa steg. Ni är alltid välkomna att boka fler träffar om det behövs.
Priser:
Så här bokar du tjänsten beteendekonsultation:
1. Fyll i kontaktformuläret där du kort beskriver vad du vill ha hjälp med
2. Vi återkommer med förslag på lediga tider
3. Träffar där vi ses i vår lokal betalas på plats
Har du långt att åka till Kungens Kurva, eller om du vill bolla något av hunds beteende med utbildad och erfaren hundpsykolog så finns möjlighet att boka konsultationer online via videolänk eller telefon, och du kan boka allt från 30 min och uppåt. Hör av dig till oss så bokar vi in något!
Onlinekonsultation via Zoom: 1100 kr/timme inkl. sammanfattning via mejl efter träffen
Vi erbjuder även rådgivning via telefon. Här bokar vi in 30 min eller 60 min och du antecknar själv under mötet.
© 2025 HundTänk